Jeszcze tylko do końca kwietnia można składać wnioski do pierwszej edycji programu „Mieszkanie dla Młodych Chorzowian”. Mieszkania te zlokalizowane są przy ul. Kościuszki, w samym centrum miasta. Do dyspozycji młodych chorzowian jest 16 mieszkań komunalnych – z windą, balkonami i garażem podziemnym.

Dla młodych chorzowian udostępniono 16 mieszkań komunalnych przy ul. Kościuszki. Łącznie w nowym bloku jest 61 mieszkań, w tym 45 w ramach TBS. Mieszkania w ramach TBS będzie można wykupić na własność. Wszystkie mieszkania TBS są już zajęte. Wnioski na mieszkania komunalne można natomiast składać do 30 kwietnia.

Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe, a budynek zostanie oddany do użytku w czerwcu. O mieszkania będą mogli, w ramach programu Mieszkanie dla Młodych Chorzowian, ubiegać się mieszkańcy, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia. Rozpoczął się już nabór wniosków do pierwszej edycji programu „Mieszkanie dla Młodych Chorzowian”. Dodatkowe punkty zostaną przyznane parom, małżeństwom i rodzinom z dziećmi, a także osobom z wyższym wykształceniem. Premiowany będzie również długi okres zamieszkania na terenie Chorzowa. Zgłoszenia można składać do 30 kwietnia w Urzędzie Miasta w Chorzowie.

– To program dedykowany młodym mieszkańcom, którzy rozpoczynają dorosłe życie lub szukają swojego miejsca„na stałe”. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania lub wzięcie kredytu, dlatego specjalnie dla nich przygotowaliśmy korzystną ofertę – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Mieszkania komunalne przy ul. Kościuszki mają od 29 do 63 metrów kwadratowych powierzchni. Do dyspozycji są kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzypokojowe. Dwa mieszkania przystosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

– Wszystkie budynki są wyposażone w windy i będą miały także garaże podziemne z 43 miejscami postojowymi. Na parterze będą lokale usługowe, a od pierwszego piętra – mieszkania – mówi Leszek Wenda, prezes zarząduRegionalnego TBS w Chorzowie.

Nowe mieszkania powstały na terenie pohutniczym Chorzowa. Jeszcze ponad dwa lata temu były tutaj osadniki służące potrzebom działalności Huty Kościuszko. Teren ten został całkowicie zrekultywowany, ziemia została wywieziony, a olbrzymia komora została zasypana.

Mieszkania TBS na pierwszym piętrze, tuż nad lokalami usługowymi mają duże tarasy. W kolejnych kondygnacjach są balkony. Wszystkie lokale komunalne również mają balkony.

– Inwestycja “Mieszkanie dla Młodych Chorzowian” była realizowana wspólnie z TBS, gdzie TBS przeznacza swoje mieszkania w trybie z pełną modyfikacją, z możliwością wykupu na własność, a miasto posiada mieszkania, które oferuje młodym mieszkańcom, młodym rodzinom – mówi Andrzej Kotala.

– Stawka za 1 metr kwadratowy wynosi niespełna 11 złotych. Program polega na tym, że osoby które nie łapią się na mieszkania komunalne w mieście, w przypadku których dochód nie może przekraczać 200 proc. najniższej emerytury, mogą skorzystać z oferty mieszkań w ramach programu “Mieszkań dla Młodych Chorzowian”. W tym przypadku ten próg zaczyna się od 200 proc. Każdy kto zarabia więcej niż 200 proc, ale też nie więcej niż 400 proc. najniższej emerytury może się o takie mieszkanie ubiegać. Przekładając to na konkretne kwoty jest to od 2 tys. złotych, a 3 tys. na osobę w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego ten próg jest nieco niższy bo od 150 proc. najniższej emerytury do 300 proc. na osobę – czyli kwoty od 1,5 tys. zł do 3 tys. zł na osobę – wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj